Innowacyjne metody rehabilitacji

Innowacyjne metody rehabilitacji

Innowacyjne metody rehabilitacji i ich zastosowanie – Rehabilitacja ma wiele nazw, ale Kowalski najczęściej kojarzy ją z intensywnym wysiłkiem fizycznym, nie zawsze przyjemnym masażem. Obecnie działania rehabilitacyjne nie opierają się wyłącznie na poprawie fizycznej czy psychicznej pacjenta. Pomaga wejść głębiej i czerpie z najnowszych wyników naukowych z różnych dziedzin. Na czym polegają te innowacyjne zabiegi?

Wsparcie z UE

Niezwykły projekt związany z innowacyjnymi metodami nowoczesnej rehabilitacji http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/ opiera się na wieloletnich strategicznych partnerstwach zawieranych między specjalistycznymi poradniami a uczelniami. Centrum Nauki posiada niezbędne zaplecze do prowadzenia badań naukowych, laboratoryjnych i technicznych. Ponadto, ze względu na specyfikę zabiegów, dysponują także interdyscyplinarną kadrą naukową. W ten sposób w rehabilitacji wykorzystuje się najnowsze osiągnięcia różnych dziedzin nauki, nawet tak nietypowych jak ogrodnictwo czy muzyka. Wdrażane przez wiodące ośrodki i kliniki rehabilitacyjne innowacyjne, niestandardowe terapie stworzyły nowoczesne i interdyscyplinarne rozwiązania rehabilitacyjne. A to ma fundamentalny wpływ na kompleksowe rozwiązywanie problemów zdrowotnych pacjentów. Pomaga również szybko poprawić jakość ich życia.

Ta dziedzina nowoczesnej medycyny jest silnie wspierana środkami unijnymi przekazywanymi w ramach specjalnego programu wsparcia. Wiele najnowocześniejszych ośrodków w Polsce korzystało i nadal korzysta z funduszy unijnych. Dzięki temu wsparciu możliwe jest między innymi nie tylko sfinansowanie niezbędnych badań naukowych, ale także zakup innowacyjnego sprzętu, który pozwala na wykorzystanie wielu najnowszych metod rehabilitacji, w tym metod autorskich, jakimi są praca, badania i wdrożenie polskich specjalistów. Często unikatowe urządzenia diagnostyczne pozwalają na szybszą i dokładniejszą ocenę skuteczności leczenia konkretnego pacjenta oraz znacznie przyspieszają proces leczenia poprzez analizę postępów w rekonwalescencji.

Co to jest wirtualna rehabilitacja?

Innowacyjne metody rehabilitacji
Innowacyjne metody rehabilitacji

Wirtualna rehabilitacja jest terapeutycznym rozszerzeniem wirtualnej rzeczywistości dla pacjentów, z których wielu coraz częściej porusza się w celu ćwiczeń, rekreacji, hazardu lub szeroko rozumianej rekreacji. Jest to metoda rehabilitacji pacjenta oparta na rzeczywistości wirtualnej i rzeczywistości rozszerzonej. Jest to rodzaj treningu lekkoatletycznego wykorzystujący specjalistyczną technologię komputerową połączoną z ciałem za pomocą określonych czujników ruchu. Ćwiczenia odbywają się podczas interakcji pacjenta z systemem komputerowym, co pozwala na ich wykonywanie w rozszerzonej rzeczywistości w sposób, którego pacjenci nie mogą wykonywać w prawdziwym życiu.

Wirtualna rehabilitacja jest szczególnie przydatna w leczeniu udarów, urazów narządu ruchu, urazów ośrodkowego układu nerwowego i układu mięśniowo-szkieletowego. Ważnym elementem tego wyjątkowego wirtualnego podejścia są gry komputerowe. Gry wideo przyniosły najlepszy efekt terapeutyczny wirtualnej rehabilitacji pod względem skuteczności w rekonwalescencji pacjentów po udarze mózgu i chorobach neurologicznych. Gry komputerowe najczęściej symulują czynności życia codziennego, w tej roli doskonale stymulują niezbędne czynności, ćwiczą, wzmacniają i usprawniają różne narządy oraz ich funkcje motoryczne.

Tajemnicza i skuteczna fala uderzeniowa

BTL-5000 SWT to nowoczesny i bardzo skuteczny zabieg wykorzystujący mechaniczne impulsy uciskowe. Został opracowany na podstawie interdyscyplinarnych badań z zakresu medycyny i fizyki. Transmitowane impulsy przemieszczają się w postaci fal uderzeniowych, generowanych przez specjalistyczny sprzęt, które trafiają bezpośrednio do obszaru ciała wymagającego interwencji medycznej. Pobudzają krążenie krwi, łagodzą ból i często przyspieszają proces gojenia. Stosuje się je w przewlekłym bólu w niedowładach, zaniku i osłabieniu mięśni, stawów, ścięgien i ogólnie tam, gdzie bezpośrednie uderzenie dużego i skoncentrowanego uderzenia może wywołać pożądany efekt medyczny. Kurację powtarza się, zazwyczaj co kilka dni, w ilościach ściśle określonych przez specjalistę. Ta terapia nie jest odpowiednia dla osteoporozy, zaburzeń krzepliwości krwi, raka i kobiet w ciąży.

Hortiterapia – terapia ogrodnicza

Jest to innowacyjne, uzupełniające podejście do rehabilitacji. Ogród staje się dedykowaną przestrzenią terapeutyczną, w której właściwa wartość prac ogrodniczych oraz same rośliny mają znaczenie terapeutyczne. Zespoły interdyscyplinarne realizują ściśle określone ćwiczenia rehabilitacyjne oraz sesje terapeutyczne w formie prac związanych z pielęgnacją i uprawą ogrodu. Podejście to jest stale rozwijane i wzbogacane o konsultacje ze stale powiększającym się gronem ekspertów, począwszy od nauk biologicznych i przyrodniczych, a skończywszy na fizjoterapeutach i lekarzach.

Wirtualna muzykoterapia

Oprócz szeroko rozpowszechnionej i prestiżowej muzykoterapii, coraz bardziej aktywny staje się rozwój muzykoterapii wirtualnej. Stosowana jest jako metoda uzupełniająca w rehabilitacji, wykorzystująca terapeutyczne działanie niestandardowych instrumentów elektronicznych. Ich konstruktorem był Peter Sych z Australii, który zaprojektował innowacyjne instrumenty i napisał specjalistyczne oprogramowanie dla rehabilitantów. Jest to projekt pilotażowy, będący częścią projektu badawczego interdyscyplinarnego zespołu ekspertów. Dedykowana jest przede wszystkim rehabilitacji najmłodszych pacjentów, jednak jej rozwój zmierza w kierunku uniwersalizacji wieku rehabilitantów. Idąc śladami tego pionierskiego budowniczego z Australii, są już zwolennicy, którzy szukają nowych możliwości za pomocą tej innowacyjnej metody leczenia.