Na co pomaga miód rzepakowy?
Na co pomaga miód rzepakowy? Miód rzepakowy charakteryzuje się słodkim smakiem i bardzo jasnym kolorem, a po krystalizacji staje się niemal biały. Jest to jeden z najliczniej produkowanych miodów w naszym kraju, cieszy się też dużą popularnością wśród konsumentów. Jakie są jego właściwości prozdrowotne?
Czym charakteryzuje się miód rzepakowy?
Miód rzepakowy z Moje Miody powstaje już na przełomie kwietnia i maja, zatem jest to jeden z najszybciej wytwarzanych produktów po przerwie zimowej w ulu. Co istotne, w stosunkowo krótkim czasie zmienia się z płynnej patoki w krupiec. Oznacza to, że podlega procesowi krystalizacji już w kilka dni po zebraniu. Czasami miód ten krystalizuje się jeszcze w pszczelim gnieździe. Pamiętajmy jednak, że krystalizacja jest w pełni naturalnym procesem, który nie wpływa na właściwości miodu. Ze względu na sporą zawartość cukru, tworzą się na nim drobne kryształki, które jednocześnie nie ujmują smaku.
Miód rzepakowy na alergię
Niektóre rodzaje miodu pomagają radzić sobie z alergiami sezonowymi – podobnie jest z miodem rzepakowym, który pod tym kątem charakteryzuje się specyficznym działaniem. Otóż miód rzepakowy, spożywany regularnie, pozwala zredukować objawy uczulenia na pyłki rzepaku. Dzięki temu kolejne okresy kwitnienia nie są tak uporczywe dla alergików. Uczulenia na pyłki rzepaku zazwyczaj objawia się katarem siennym, łzawieniem oczu czy uporczywym kaszlem. Miód rzepakowy powinniśmy jednak spożywać przez cały rok, aby dobrze chronił nas w okresie pylenia.
- cena miodu wielokwiatowego https://mojemiody.pl/pl/c/Miod-Wielokwiatowy/21
- miód nektarowy spadziowy cena https://mojemiody.pl/pl/c/Miod-Nektarowo-spadziowy/29
- miód akacjowy cena za litr https://mojemiody.pl/pl/c/Miod-Akacjowy/20
Właściwości prozdrowotne miodu rzepakowego
Miód rzepakowy pomaga w alergii, jednak posiada również szereg innych właściwości prozdrowotnych, o których warto wiedzieć. Przede wszystkim zawiera on sporo substancji o działaniu antybiotycznym, dzięki czemu dobrze radzi sobie z pierwszymi objawami infekcji sezonowych. Miód rzepakowy pomoże zwalczyć przeziębienie, grypę czy zakażenie górnych dróg oddechowych. Ponadto charakteryzuje się działaniem detoksykacyjnym, wspomagając tym samym pracę wątroby i układu pokarmowego.
Miód rzepakowy okazuje się bardzo pomocy w leczeniu zgagi oraz refluksu żołądkowego. Lekarze polecają spożywać go osobom ze zdiagnozowanymi chorobami układu krwionośnego. Miód rzepakowy pomaga łagodzić objawy chorób związanych z układem moczowym – nerkami, pęcherzem czy cewką moczową. Jak się okazuje, miód rzepakowy może również wspomagać leczenie stanów depresyjnych. Powinny go spożywać osoby narażone na długotrwały stres, prowadzące tryb życia sprzyjający przemęczeniu. Miód rzepakowy charakteryzuje się dużą zawartością cukrów prostych i stosunkowo wysokim indeksem glikemicznym. Jest kaloryczny, dzięki czemu w krótkim czasie doda nam energii. Warto sięgnąć po niego w momencie, gdy czujemy się zmęczeni i brakuje nam sił. Doskonale zastąpi czekoladę, batoniki czy inne niezdrowe przekąski. Jednocześnie miodu rzepakowego nie powinni spożywać cukrzycy – o ile odrobina tego specyfiku nie powinna zaszkodzić, o tyle w większych ilościach spożycie miodu może doprowadzić do znaczących wahań poziomu cukru we krwi. Te natomiast stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet dla życia.
Miód rzepakowy w trosce o urodę i dobry wygląd
Miód rzepakowy z https://mojemiody.pl znamy przede wszystkim z jego właściwości leczniczych, jednak pamiętajmy, że chętnie stosowany jest również w celach kosmetycznych. Znajdziemy go przede wszystkim w kremach do twarzy czy balsamach do ciała. Przynosi ulgę podrażnionej skórze, a dodatkowo dogłębnie ją nawilża. Miód rzepakowy może również stanowić pełnowartościowy składnik szamponów, zwłaszcza tych o działaniu przeciwłupieżowym. Ponadto odżywia włosy, dlatego często znajdziemy go w składzie kosmetyków pielęgnacyjnych, takich jak na przykład maseczki. Miodem rzepakowym często posiłkują się też osoby z trądzikiem bądź bliznami potrądzikowymi. Delikatnie rozjaśnia on skórę, poprawiając tym samym jej koloryt. Jednocześnie odżywia, wygładza i nawilża, a tego właśnie potrzebuje skóra trądzikowa. Pamiętajmy, że kosmetyki oparte na miodzie rzepakowym może przygotować we własnym zakresie, w domowym zaciszu. W tym celu należy oczywiście sięgnąć po prawdziwy miód, a także dodatki naturalnego pochodzenia. Kosmetyki domowej roboty są zdrowe i lepiej przyswajane, jednak mają one stosunkowo krótką datę ważności. To sprawia, że o wiele lepiej przygotowywać małe porcje, tak aby później nie musieć ich utylizować.
Gdzie kupić prawdziwy miód rzepakowy?
Z zakupem miodu rzepakowego nie będziemy mieć większego problemu. Jest to produkt, który znajdziemy w niemal każdym większym markecie. Niemniej jednak powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego skład oraz kolor. Prawdziwy miód najczęściej jest już w pełni skrystalizowany w momencie zakupu, dlatego powinien być kremowy, niemalże biały. Jeśli chcemy mieć pewność, że wybieramy najwyższej jakości produkt bez sztucznych dodatków, kupujmy miody jedynie w sprawdzonych pasiekach, bezpośrednio od pszczelarzy. Dobre miody możemy zakupić nie tylko w punktach stacjonarnych, ale również w dobrych sklepach internetowych.