Dlaczego warto skorzystać z usług geologicznych i geotechnicznych

Dlaczego warto skorzystać z usług geologicznych i geotechnicznych

Dlaczego warto skorzystać z usług geologicznych i geotechnicznych przed budową domu? Budowa nowego domu to prawdziwe wyzwanie finansowe, logistyczne i organizacyjne. Formalności, które trzeba dopełnić jeszcze przed przystąpieniem do pracy, jest całkiem sporo. Jednym z nich jest ocena gruntu oraz ocena warunków wodno-gruntowych proponowanego terenu pod budowę.

Takie oceny wymagają pomocy firm świadczących usługi geologiczne i geotechniczne. Geologia to nauka zajmująca się przede wszystkim badaniem budowy Ziemi, dlatego pomoc ekspertów w tej dziedzinie jest niezbędna.

Dlaczego potrzebujemy geologów przed rozpoczęciem budowy?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, geolodzy są ekspertami, jeśli chodzi o ocenę jakości osnowy i warunków wód gruntowych. Badania geotechniczne to obowiązek planowanych inwestycji budowlanych, nawet tych najmniejszych. Oczywiste jest, że w tej sytuacji najlepiej sprawdzi się specjalista, który nie tylko rozumie rodzaj i jakość gruntu, ale jest zaznajomiony z obowiązującymi przepisami i wymaganiami budowlanymi. Takich fachowców i usług geotechnicznych można spotkać między innymi w firmach świadczących usługi geologiczne.

Dlaczego warto skorzystać z usług geologicznych i geotechnicznych
Dlaczego warto skorzystać z usług geologicznych i geotechnicznych

Wbrew pozorom znalezienie geologa, który rzetelnie wykona to zadanie, może być trudnym zadaniem. Jest to jednak jeden z najważniejszych problemów, którymi należy się zająć przed rozpoczęciem budowy. Czemu? Właściwie wykonane badania i pomiary dają nam wiedzę o jakości gruntu, na którym planujemy wybudować dom. To z kolei pozwala uniknąć niepotrzebnych i co najważniejsze kosztownych niespodzianek na drodze realizacji wymarzonej inwestycji. Dlatego w tym przypadku do podstawowych zadań osób świadczących usługi geologiczno-inżynierskie należy określanie typów gruntów, ocena stateczności zboczy oraz określanie poziomów wód gruntowych. Z kolei laboratoryjne badania próbek gleby pozwalają na precyzyjne określenie właściwości mechanicznych, fizycznych i chemicznych badanego materiału. Rzetelny i sprawny głos geologów pozwala na bezpieczne planowanie, a tym samym realizację przewidywanych inwestycji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze geologa?

W pracy geologa liczy się precyzja i doświadczenie. Dlatego zatrudniając eksperta do badań gruntu należy zwrócić uwagę na ilość lat w branży oraz opinie, które pojawiają się w Internecie, wśród znajomych itp. Sprzęt używany do wykonywania badań ma bardzo duże znaczenie dla jakości wykonywanych badań. Dla dużej części społeczeństwa nazwiska ekspertów nie mają znaczenia, co oznacza, że ​​poświęca się im niewiele uwagi. Jednak przed podjęciem decyzji o konkretnych usługach geologicznych i geotechnicznych warto trochę poczytać w Internecie, sprawdzić oceny konkretnego modelu sprzętu, a przede wszystkim zrozumieć jego przydatność do aktualnych wymagań. Dodatkowo warto znać zakres badań, które mają być wykonane w ramach zlecenia, co pozwoli uniknąć sytuacji, w której otrzymasz niekompletny raport i będziesz musiał zatrudnić innego geologa.

Jak przygotować się na spotkanie z geologiem?

Przed spotkaniem z geologiem konieczne jest ustalenie dokładnej lokalizacji obiektu na działce. W ten sposób specjaliści będą mogli określić, gdzie można wykonać wiercenie. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca na dostęp do platformy.

Warto też pamiętać, że badania geologiczne można wykonywać przez cały rok. Oznacza to, że wybierając firmę lub osobę do wykonania usług geologicznych i geotechnicznych, nie musimy się martwić o to, czy zdążymy to zrobić przed końcem cieplejszych miesięcy. Specjaliści wiercą studnie nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak mróz, deszcz, silny wiatr czy opady śniegu. Jednak zgodnie z prawem dokładna data badania musi być zawarta w dokumentacji, dlatego najlepiej jest wcześniej to uzgodnić i odnotować to w niezbędnej dokumentacji.

W zależności od firmy i ilości aktualnie realizowanych zleceń, czas oczekiwania na wyniki analiz geologicznych może wynosić od jednego do kilku dni. Istnieją również podmioty świadczące usługi geologiczne i geotechniczne, gdzie opinie geotechniczne można wykonać z dnia na dzień. To bardzo komfortowa sytuacja, ponieważ od razu mamy pewność, że zaplanowane przez nas inwestycje zakończą się sukcesem. Koszt badań geologicznych domu jednorodzinnego uzależniony jest od stopnia skomplikowania budowy geologicznej. W większości przypadków wykonuje się 2 lub 3 odwierty, a cena zależy również od głębokości odwiertu oraz rodzaju wykonywanych badań terenowych i laboratoryjnych. Można jednak szacować, że opłata ta waha się między 800 a 1200 zł. Cena ta zawiera zazwyczaj również koszt badań geotechnicznych.