Jaki kolor gumki do aparatu wybrać?

Jaki kolor gumki do aparatu wybrać?

Jaki kolor gumki do aparatu wybrać? Dopasowywanie aparatów ortodontycznych wiąże się z koniecznością wykonywania długotrwałych zabiegów – od rozpoczęcia leczenia do założenia aparatu mogą upłynąć nawet tygodnie. W tym czasie lekarz przeprowadza kompleksową diagnostykę i w porozumieniu z pacjentem podejmuje decyzję o dalszych krokach. Jednocześnie pacjent musi np. wybrać gumkę jako ortezę. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, dlatego warto wiedzieć, które gumki do aparatu sprawdzą się w konkretnej sytuacji.

Czy wybór jest zawsze możliwy?

Pacjenci w gabinecie ortodontycznym powinni wiedzieć, że nie zawsze są w stanie sami wybrać kolor gumek ortodontycznych. Czemu? Powodem jest to, że czasami lekarze muszą wiązać metalowe druty z pacjentami. A potem nie miał też wyboru co do ich koloru – były po prostu srebrne, metalowe. Każdorazowo decydował lekarz prowadzący, czy pacjent miał zakładane ligatury gumowe czy metalowe. To on podejmuje ostateczną decyzję na podstawie wykonanych badań diagnostycznych. Pacjenci zostaną oczywiście poinformowani, dlaczego ten rodzaj podwiązania jest dla nich najlepszy. Nie mógł jednak na tym etapie wpłynąć na decyzję o leczeniu, nawet jeśli chciał urozmaicić wygląd aparatu. Często właśnie z tego powodu decydujemy się na wybór kolorowych gumek, które oddają nasz charakter lub charakter.

Ciemna czy jasna gumka?

Jaki kolor gumki do aparatu wybrać?
Jaki kolor gumki do aparatu wybrać?

Obecnie ortodonci oferują swoim pacjentom gumki do aparatów ortodontycznych w różnych kolorach. Wciąż jednak pozostaje pytanie, który kolor jest najbardziej popularny i odpowiedni do konkretnej sytuacji? Nie ma tutaj gotowych odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od naszego podejścia do tego pytania i stanu naszych zębów. Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci chcą, aby ich aparaty ortodontyczne były jak najbardziej niewidoczne, dlatego wybierają opaski w jaskrawych kolorach. Jednak musimy wiedzieć, że jasne kolory przydają się tylko tym, którzy mogą pochwalić się białym uśmiechem. Oczywiście niewielu z nas ma ten naturalny kolor zębów, ale procedury higieniczne, takie jak skaling czy piaskowanie, mogą pomóc. Białej ligatury nie zaleca się pacjentom z żółtymi zębami, ponieważ może to spotęgować wrażenie nadmiernego kontrastu. Wybór może więc paść na czarne ligatury, ale warto pamiętać, że dają one chore, psujące się zęby wrażenie wizualne. Dlatego jeśli walczymy z przebarwieniami, np. po wypiciu kawy lub innego rodzaju produktów, lepiej nie używać czarnych gumek recepturek. Kolorowe gumki mogą być najlepszym rozwiązaniem, ale musimy zdać sobie sprawę, że prawie każdy gabinet ortodontyczny ma tak wiele kolorów, że wybór odpowiedniej gumki może być prawdziwym wyzwaniem. Do wyboru mamy gumki w różnych odcieniach niebieskiego, zielonego, fioletowego, żółtego, czerwonego czy pomarańczowego.

Jak wybrać odpowiedni kolor gumki ortodontycznej?

Wybierając kolor gumek ortodontycznych powinniśmy kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami i preferencjami. Miejmy na uwadze profesje, które wykonujemy — czasami wyrazisty kolor gumki recepturki nie jest idealny. Jeśli lubimy nieco buntowniczy, asertywny styl, przydałaby się ciemna gumka. Możemy też postawić na nasze ulubione kolory, które idealnie pasują do większości naszych stylizacji. Jeśli nie wiesz, jaki kolor gumki wybrać, skonsultuj się z lekarzem. Ma duże doświadczenie zawodowe, więc potrafi ocenić, jaki kolor gumki dobrze wygląda w konkretnej sytuacji. Pamiętaj, jeśli nie zdecydujesz się na założenie metalowej ligatury ze względu na stan zdrowia jamy ustnej, lekarz założy gumkę w wybranym przez Ciebie kolorze.

Nie tylko podwiązanie, ale trochę więcej leczenia ortodontycznego

Wybór koloru gumek ortodontycznych może przyprawić niektórych pacjentów o nieprzespane noce. To prawda, że ​​​​nie jest to łatwe, zwłaszcza jeśli chodzi o estetykę. Należy jednak pamiętać, że dokonywanie wyborów to tak naprawdę tylko niewielka część całościowego leczenia. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko pójdzie gładko, wybierz dobry gabinet ortodontyczny. Zatrudnieni tam eksperci posiadają nie tylko szeroką wiedzę merytoryczną, ale także praktykę zawodową. Tym samym rozwieją wszelkie wątpliwości co do leczenia, a także pomogą w doborze koloru gumek ortodontycznych. Lekarze doskonale zdają sobie sprawę, że zakładanie aparatu ortodontycznego może być dla pacjentów nie lada przeżyciem. Z jednej strony musi walczyć o piękne zęby, a z drugiej musi nauczyć się w jakimś stopniu obsługiwać i pracować z aparatem ortodontycznym. Co ważne, przekonamy się, że wysokiej jakości gumki ortodontyczne nie odbarwią się po krótkim noszeniu aparatu. Jest to realny problem dla wielu pacjentów, ale w rzeczywistości szybkie odbarwienie gumek wynika głównie ze złego wykonania.