Gdzie używać sketchnoting?

Gdzie używać sketchnoting?

Gdzie używać sketchnoting? Sketchnoting może bardzo pomóc w usystematyzowaniu informacji, głównie ze względu na jego stosunkowo prostą formę. Choć w Polsce nie jest jeszcze bardzo popularny, znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Gdzie przydałoby się szkicowanie i dlaczego?

Czym są notatki ze szkicu?

Najpierw wyjaśnijmy, czym właściwie jest notatka ze szkicu, ponieważ pojęcie to nie zawsze jest rozumiane poprawnie. Cóż, notatki ze szkicu to notatki tworzone za pomocą rysunków, zwykle w bardzo prostej formie szkiców. Autor notatki może użyć słów, cyfr lub innych symboli, ale najważniejszy jest tutaj obraz. Co ważne, nie musi wykonywać żadnej pracy – w szkicu najważniejsza jest prostota i zrozumiałość przekazu. Dlatego jest tak popularny niemal na całym świecie – może go używać każdy, nie tylko uzdolniony plastycznie. Bardzo ważna jest tutaj umiejętność myślenia wizualnego, a nawet abstrakcyjnego. W końcu musimy zamienić słowa w obrazy.

Do czego właściwie używamy sketchnotingu? Definicja mówi, że służy do tworzenia różnego rodzaju notatek. Niektórzy używają go do przygotowania uproszczonych wersji treści książki. Inni wykorzystują go do tworzenia podsumowań spotkań, konferencji, a nawet szkoleń. W rzeczywistości sketchnoting, którego specjalistką jest Ania Staśkiewicz aniastaskiewicz.pl/blog/jak-zostalam-sketchnoterka może być używany wszędzie tam, gdzie robisz notatki.

Jak korzystać ze Sketch Notes w szkole?

Jeśli chodzi o robienie notatek, pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, jest szkoła. Nic dziwnego, bo niemal na każdych zajęciach uczniowie muszą stworzyć najwięcej rzeczy. Jednocześnie praktyka pokazuje, że pisemne notatki w żaden sposób nie docierają do uczniów. Są tylko reprezentacją tego, co powiedział nauczyciel. Ponadto uczniowie nie są w stanie skupić się na lekcjach i tematach podczas tworzenia notatek. W ten sposób tworzy się błędne koło – uczeń zapisuje to, co mówi nauczyciel, ale nie rozumie jego przekazu. Dlatego coraz częściej słyszymy o tworzeniu notatek w formie rysunków.

W tym miejscu pojawiają się notatki ze szkicu. Co ciekawe, niektóre szkoły oferują nawet specjalne szkolenia z tego zakresu, aby pomóc uczniom opanować najważniejsze umiejętności. Mimo to sztuki szkicowania notatek można się nauczyć. Według ekspertów szkice są potrzebne nie tylko uczniom, ale także nauczycielom. Często sporządzają w imieniu podopiecznych różnego rodzaju notatki lub streszczenia, ale wszystkie w formie pisemnej. Warto nauczyć się tworzyć je graficznie, ponieważ jest to o wiele lepsze dla uczniów. W rzeczywistości szkicowanie nie jest trudne – po prostu trzeba się tego nauczyć. Obecnie niektórzy nauczyciele są nieco oporni wobec jego stosowania, ale widać, że trend powoli zaczyna się zmieniać.

Wykonuj szkice na konferencjach i spotkaniach biznesowych

Gdzie używać sketchnoting?
Gdzie używać sketchnoting?

Popularność sketchnotingu wynika w dużej mierze z faktu, że został on po raz pierwszy przyjęty przez globalne firmy. Na co dzień organizują spotkania, konferencje i kongresy wszelkiego rodzaju. Dobrą praktyką jest sporządzanie różnego rodzaju notatek z tych wydarzeń, które są w pewnym sensie ich podsumowaniem. Jednak do tej pory wszystkie były przygotowywane w formie pisemnej, więc niewiele osób dostało je w swoje ręce.

Obecnie firmy coraz częściej wykorzystują formy graficzne do przygotowywania różnego rodzaju zestawień. Wydawało się, że lepiej dociera do pracowników i jest łatwiej dostrzegany. Rysunki przygotowywane są przez specjalistów, którzy mają już duże doświadczenie w szkicowaniu. Oczywiście pracownicy czy uczestnicy spotkań mogą również przygotowywać własne notatki zgodnie ze swoimi potrzebami czy preferencjami. Okazuje się, że mniejsze firmy, które działają głównie w całym kraju, również coraz częściej współpracują z ekspertami od szkicowania.

Grafika treningowa

W ostatnim czasie szkolenia nabrały zupełnie nowego znaczenia – staliśmy się bardziej świadomi jego wartości i sprawiło, że chętniej w nim uczestniczymy. Nauczyciele często przygotowują różnego rodzaju materiały pomocnicze, ale ważne jest również samodzielne robienie notatek. Dzięki nim możemy skupić się na sprawach, które wciąż sprawiają nam najwięcej problemów lub są dla nas niezwykle ważne. Dziś jednak coraz więcej osób pojawia się na szkoleniach, aby w imieniu całego zespołu opracować graficzne instrukcje. Tego typu podsumowania pozwalają na usystematyzowanie przekazów i zebranie ich w spójną całość.

Eksperci zwracają uwagę nie tylko na kwestie ogólne, ale także na pewne istotne dla całości szczegóły. Sporządzanie graficznych notatek ze szkoleń jest bardzo cenione, zwłaszcza w dużych firmach, ale coraz częściej doceniane jest również przez małe firmy, a nawet osoby prywatne. Z tego powodu używamy teraz szkiców we wszystkich dziedzinach naszego życia, zarówno zawodowych, jak i osobistych.

Ania Staśkiewicz graphic recorder
ul. Szczecińska 1
70-00 Szczecin
601 955 604
www.aniastaskiewicz.pl