Ile kosztuje sztuczny ząb?

Ile kosztuje sztuczny ząb?

Ile kosztuje sztuczny ząb? Powinniśmy mieć świadomość, że sztuczne zęby to dość poważna inwestycja. Warto więc o tym pomyśleć, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Każdy wybór powinien być dokonany świadomie, w przeciwnym razie po pewnym czasie możemy żałować takiego postępowania. Protezy – czym są? Jakie rodzaje protez możemy wyróżnić? Z jakich materiałów można wykonać sztuczne zęby? Implanty czy sztuczne zęby ruchome? Ile kosztują protezy? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania zapraszamy do lektury poniższych artykułów, które z pewnością uspokoją czytelników.

Protezy – czym są?

Zanim zaczniemy myśleć o sztucznych zębach, najpierw musimy zastanowić się, czym one naprawdę są. Otóż ​​jeśli zdecydujemy się je zdefiniować, to możemy dojść do wniosku, że jest to po prostu proteza, część zamienna do tej, którą utraciliśmy. Co ciekawe, jest to rozwiązanie stosowane w wielu przypadkach. Przykładami zdarzeń są naturalne starzenie się, wyrywanie włosów, nieszczęśliwe wypadki. Warto zauważyć, że istotnym czynnikiem bezpośrednio wpływającym na utratę zębów jest nie tylko zła pielęgnacja zębów, ale również choroby, na które często nie mamy wpływu. Smutnym przykładem w tym przypadku może być rak, który przytrafia się naszej twarzy.

Jakie rodzaje protez możemy wyróżnić?

Ile kosztuje sztuczny ząb?
Ile kosztuje sztuczny ząb?

Teraz, gdy wiemy, czym są sztuczne zęby, wielu z Was może być zainteresowanych pytaniem, jakie rodzaje sztucznych zębów możemy rozróżnić. Jeśli weźmiemy pod uwagę asortyment sztucznych zębów, to możemy je podzielić na protezy częściowe i protezy całkowite. Ten pierwszy stosuje się, gdy w zębie występuje jedna lub więcej ubytków. Jeśli chodzi o protezy całkowite, wygląda to nieco inaczej, ponieważ stosuje się je, gdy pacjent z jakiegokolwiek powodu nie ma zdrowych zębów.

Warto również wspomnieć, że ze względu na stabilność roztworu sztuczne zęby również mogą się rozpaść. Wtedy grupy będą wyglądać trochę inaczej. Pierwszym rodzajem są protezy stałe. Są to specjalistyczne implanty, które mocuje się na stałe za pomocą tytanowych śrub wkręcanych w strukturę kości. To rozwiązanie jest całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia. Istnieją również protezy ruchome. Mogą być stosowane w przypadkach wielu braków zębowych i całkowitego bezzębia. Konieczna jest ich wymiana co najmniej raz na 5 lat ze względu na różne fizyczne zmiany zachodzące w jamie ustnej. Oczywiście wybór protez zębowych to w dużej mierze kwestia naszych osobistych preferencji. Warto jednak wziąć pod uwagę wskazania doświadczonego stomatologa, a także własne środki finansowe. Jak się okazuje, ceny często są bardzo zróżnicowane, o czym należy pamiętać.

Z jakich materiałów można wykonać sztuczne zęby?

Oczywiście zastanawiające jest pytanie, z jakich materiałów można wykonać sztuczne zęby. Jeśli są trwałe, są mocowane do kości za pomocą specjalnych śrub. Wtedy sztuczne zęby mogą być ceramiczne lub sztuczne, ale pierwsze rozwiązanie kosztuje nieco więcej. Jeśli jednak zdecydujemy się na protezy ruchome, należy rozróżnić protezy częściowe żywiczne, protezy kostne i sztuczne nakładki.

Implanty czy sztuczne zęby ruchome?

Niektórzy mogą się zastanawiać, co wybrać – implanty czy zęby ruchome. Z medycznego punktu widzenia lepszym rozwiązaniem są stałe sztuczne zęby. Czemu? Otóż ​​pacjenci stosunkowo szybko potrafią się do nich przystosować. Ponadto są gwarancją ponadprzeciętnej stabilności. Wkrótce mamy wrażenie, że to całkowicie naturalne zęby. Różnica jest zauważalna również podczas jedzenia. Implanty są zawsze całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia. Wykonane są z tytanu – materiału stosowanego w medycynie od wielu lat. Jest popularny, ponieważ organizm nie postrzega go jako ciała obcego, co w tym przypadku jest bardzo ważne.

Ile kosztują protezy?

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu związanego z protezami zębowymi, pacjenci na pewno najpierw zastanowią się nad ceną. Okazuje się, że ząb stały kosztuje około 4000 zł. Okazało się, że samo przygotowanie i wywiercenie wkrętów kosztowało około 1800 zł. Nie sposób też nie nosić korony, która będzie nas kosztować 1000, a nawet 1500 zł. W przypadku protez akrylowych całkowicie wyjmowanych wygląda to nieco korzystniej. Wtedy pacjent musi się liczyć z ceną rzędu kilkuset złotych. Cena sztucznych zębów wykonanych w technologii protez szkieletowych oscyluje wokół 1000 zł lub nawet więcej, w zależności od wybranego rozwiązania. Za popularną nakładkę zapłacimy około 500 zł.