Wakacje na Sardynii – co warto zobaczyć?

Wakacje na Sardynii – co warto zobaczyć? Plaża Cala Goloritze jest naprawdę imponująca. Na południowym krańcu z klifów wystają dziwaczne formacje wapienne.

Cal Goloritz

Na uwagę zasługują tutaj Monte Caroddi czy Aguglia. Jest to 148-metrowa igła skalna, która cieszy się dużą popularnością wśród miłośników alpinizmu. Możemy tu dotrzeć łodzią lub pieszo pięknym szlakiem Cala Goritze o długości 3,5 km z Altopiano del Golgo. Należy pamiętać, że sama plaża jest niewielka i latem może być zatłoczona.

Gol Su Gorropu

Najbardziej spektakularny kanion na Sardynii otoczony jest wapiennymi ścianami o wysokości do 500 metrów. Znajduje się tu unikalna zagrożona roślina agar, aw spokojniejszych miejscach można zobaczyć muflona i orły przednie. Z korytarza Rio Flumineddu możemy przejść około 1 km do usianego głazami kanionu. Nie potrzebujemy tu sprzętu wspinaczkowego. Podążajmy za znakami. W najwęższym miejscu (jedynie 4 m szerokości) docieramy do wspaniałego Hotelu Supramont. Musieliśmy być przygotowani na wejście na 400-metrową pionową ścianę.

Świątynia i bazylika Nostra Signora di Bonaria

Wakacje na Sardynii – co warto zobaczyć?

Ten zespół sakralny jest ukoronowaniem wzgórza Bonaria, około 1 km na południowy wschód od Via Roma. Jest to bardzo popularne miejsce pielgrzymek. Pielgrzymi z całego świata przybywają do tego gotyckiego sanktuarium z XIV wieku i modlą się przy Nostra Signori di Bonari, pomniku Matki Boskiej i Chrystusa. Uratowała załogę podczas burzy. Na prawo od sanktuarium znajduje się katedra. Pozostaje punktem orientacyjnym dla powracających żeglarzy.

Sanktuarium jest historycznym miejscem Zakonu Mnichów Mercedari. Pierwotnie była częścią fortyfikacji zbudowanych przez Aragończyków.

Tutaj możemy zobaczyć gotycki portal, dzwonnicę i kościół. To w nim znajdziemy Matkę Boską i postać Chrystusa. Do dziś marynarze nadal modlą się w kościele o ochronę pełnego morza. Nad ołtarzem wisi małe XV-wieczne naczynie z kości słoniowej. Jego ruch powinien wskazywać kierunek wiatru w Golfo degli Angeli. Znajdziemy tu więcej modeli statków, a także inne wota oraz złotą koronę Karola Emanuela I. Do muzeum świątyni możemy dotrzeć przez mały krużganek. Zawiera również zmumifikowane ciała czterech aragońskich szlachciców. Do sanktuarium przylega potężna neoklasycystyczna katedra. Jego budowę rozpoczęto w 1704 roku. Jednak pieniądze się skończyły i budowa została wznowiona dopiero w 1926 roku.

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Z czterech muzeów w Cittadella dei Musei z pewnością się wyróżnia. To najlepsze muzeum archeologiczne na Sardynii. Tutaj zobaczymy artefakty od wczesnego neolitu, epoki brązu i żelaza po epokę fenicką i rzymską. Do najważniejszych eksponatów należy kolosalna figura zwana Giganti di Monte Prama oraz wspaniała kolekcja bronzetti (posągów z brązu). Są ważnym źródłem informacji o tajemniczej kulturze nuragów Sardynii.

Te figurki przedstawiają przywódców plemiennych, wojowników, myśliwych, matki i zwierzęta. Z kolei Giganti di Monte Prama ma 2 metry wysokości. Znajdują się one na trzecim piętrze muzeum. Są to jedyne kamienne rzeźby znalezione na Sardynii i jedne z najstarszych w basenie Morza Śródziemnego. Pochodzą z XVIII i IX wieku. Wszystkie przedstawiają mężczyzn, głównie bokserów, łuczników i zapaśników. Więcej rzeźb tego typu można zobaczyć w Museo Civico w Cabras, niedaleko miejsca ich znalezienia.

Na parterze zobaczymy chronologię wyspy, począwszy od okresu neolitu, a skończywszy na wczesnym średniowieczu. Tutaj zobaczymy bogactwo znalezisk, w tym kamienne i obsydianowe narzędzia, prymitywną ceramikę i prymitywne okrągłe rzeźby przedstawiające bóstwa płodności. Znajdziemy tu cmentarzyska, na których Felicjanie czy Kartagińczycy chowali dzieci i niemowlęta. Podziwiać możemy także wazy z terakoty, wyroby ze szkła, skarabeusze i starożytną biżuterię.

Podobne eksponaty znajdują się na 1. i 2. piętrze, ale są podzielone według regionu i lokalizacji, a nie według epoki. Najważniejsze to mozaiki z czasów rzymskich, kolekcja rzeźb z Cagliari, popiersia i nagrobki oraz wystawy monet.

Ruiny starożytnego Tharros

Wzburzone, błękitne wody Golfo di Oristano stanowią wspaniałe tło dla starożytnych ruin Tharros. Miasto zostało założone przez Felicjan w VIII wieku pne i stało się bazą morską Kartaginy. Później stał się własnością Rzymian. To, co tu zobaczymy, pochodzi głównie z II i III wieku naszej ery, kiedy brukowano bazaltowe ulice i budowano akwedukty, łaźnie i inne ważne zabytki: https://www.linkedin.com/showcase/sardynia-wczasy/

Aby podziwiać niesamowity widok z lotu ptaka, udaj się do wieży strażniczej Torre di San Giovanni, zbudowanej pod koniec XVI wieku. Czasami jest używany do wystaw. Możemy stąd podziwiać ruiny, a także słynną plażę Spiaggia di San Giovanni di Sinis. Rozciąga się na boki wieży. Możemy spróbować szlaków do Cape San Marco i latarni morskiej. Sardynia https://wakacjenasardynii.pl/atrakcje/ to świetne miejsce na wakacje, zwłaszcza jeśli lubisz opalać się na plaży i interesujesz się historią.