Podologia – co to jest?

Podologia – co to jest?

Podologia – co to jest? Podologia to termin, który obejmuje bardzo szeroki zakres zabiegów na stopy. Podologia jest dość popularna na Zachodzie, ale usługi związane z podologią zyskują na znaczeniu w Polsce. Jest to niezależna dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem różnych schorzeń stóp. Łączy w sobie elementy dermatologii, kosmetologii, ortopedii, diabetologii i chirurgii.

Wszyscy, którzy chcą profesjonalnie zająć się podologią, czyli pielęgnacją i leczeniem stóp, powinni skorzystać z różnorodnych szkoleń podologicznych, które regularnie odbywają się w dużych polskich miastach. To obszerne kompendium wiedzy na temat podologii. Zapraszamy do lektury!

Podologia – najważniejszy pakiet informacyjny

Podologia – co to jest?
Podologia – co to jest?

Podiatria to dyscyplina, która jest już dość rozwinięta na świecie, ale w Polsce jest jeszcze w powijakach. Nadaje się do różnych zabiegów wykonywanych na stopach. Osoba, która pracuje jako podiatra musi łączyć wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin: kosmetologii, chirurgii, diabetologii, a w niektórych przypadkach nawet diabetologii i ortopedii. Podologia łączy w sobie tak szeroki wachlarz dziedzin, ponieważ jest nauką, która rozwinęła się w naszym kraju i nie została jeszcze określona żadnymi precyzyjnymi uwarunkowaniami prawnymi. Co to znaczy? Każdy zabieg wykonywany na stopie można nazwać zabiegiem podologicznym.

W krajach, w których podiatria istnieje najdłużej, a mianowicie w Szwajcarii, Francji i Niemczech, podiatrzy walczyli o oddzielenie podologii jako zawodu. Dzieje się tak, ponieważ obawiają się warunków, w jakich wykonywana jest operacja stopy. Wiele zabiegów wykonywanych za pomocą pedicure kończy się bardzo przykrymi konsekwencjami, takimi jak infekcje czy wrastające paznokcie. W skrajnych przypadkach może być nawet konieczne usunięcie paznokci. W obliczu takich wydarzeń branża kosmetyczna musiała podjąć walkę o wyodrębnienie takiej dziedziny medycyny i utworzenie w ramach podologii specjalnego kierunku studiów.

Kto powinien zobaczyć się z podiatrą?

Osoby o ograniczonej sprawności ruchowej, osoby niepełnosprawne, które nie mogą same zadbać o stopy, osoby z cukrzycą, osoby z nadmierną potliwością stóp, chorobami grzybiczymi, osoby z zapaleniem stawów powinny zgłosić się do podologa. Podiatrzy http://www.spondylus-podologia.pl/umow-wizyte-online/ mogą również pomóc pacjentom z wrastającymi paznokciami i wykonać opatrunki na stopy. Wiele zabiegów zaliczanych do podologii można by określić jako medycynę estetyczną.

Podologia kosmetyczna – co to jest?

W podologii stosowane są zabiegi charakterystyczne dla medycyny estetycznej. Podologia estetyczna definiuje zabiegi, które są nieinwazyjne i nie wymagają interwencji chirurgicznej. Taki podolog może wykonywać profesjonalne obcinanie paznokci, usuwać wszelkiego rodzaju odciski, odciski i modzele, likwidować popękany naskórek na stopach, masować stopy, odbudowywać płytki paznokciowe i nie tylko.

W Polsce o podologii kosmetycznej mówiło się dopiero wtedy, gdy podologia nie była specyficzną dziedziną medycyny. Warto jednak wspomnieć, że w krajach, w których dziedzina ta jest bardzo aktywna od wielu lat, nie rozdzielono zabiegów kosmetycznych i chirurgicznych. Do podologii zalicza się każdy zabieg wykonywany w obrębie stopy.

Co trzeba zrobić, aby zostać podologiem?

Obecnie w Polsce nie ma przepisów ustawowych i wykonawczych określających standardy i wytyczne dotyczące dopuszczania podologów do wykonywania zawodu. Nie ma też kierunku studiów, na którym można by kształcić przyszłych podiatrów. Chętni zgłębiać tajniki podologii mogą uczestniczyć w szkoleniach i kursach, które odbywają się cyklicznie w największych miastach Polski. W naszym kraju coraz więcej szkół i ośrodków podologicznych oferuje takie kursy dla przyszłych podiatrów.

Podczas szkolenia podologicznego uczestnicy zdobywają bardzo szeroką wiedzę z zakresu anatomii i biomechaniki stopy, budowy paznokcia oraz dowiadują się wiele o prawidłowej pielęgnacji stóp. Po ukończeniu całego kursu kursanci mają pewną wiedzę na temat chorób stóp. Umie odróżnić zdrową płytkę paznokcia od zarażonej grzybicą. Podiatrzy odkrywają również preparaty przeznaczone do leczenia określonych schorzeń stóp. W trakcie szkolenia przyszłych specjalistów zdobywana jest również wiedza z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, prawidłowej dezynfekcji i sterylizacji. Na tego typu szkoleniach przyszli specjaliści uczą się również, jak prawidłowo przeprowadzać wywiady z klientami. Osoba, która odpowiedzialnie podchodzi do swojej przyszłej kariery zawodowej, powinna jak najczęściej korzystać z tego typu szkoleń. W ośrodkach, w których odbywają się takie zajęcia, pracuje wielu doświadczonych lektorów, którzy dzielą się swoją wiedzą z zakresu podologii.

Satin podolog Warszawa
Podleśna 7
01-673 Warszawa
228334787
www.satin.pl
Kerpro sklep podologiczny
Stefana Żeromskiego 77/lok. U1
01-882 Warszawa
223546332
www.kerpro.pl
Spondylus podolog Szczecin
Aleja Papieża Jana Pawła II 36
70-453 Szczecin
665035035
spondylus-podologia.pl