Jaka powinna być idealna frezarka do pedicure?

Jaka powinna być idealna frezarka do pedicure?

Jaka powinna być idealna frezarka do pedicure? Frezarka to jedno z najczęściej i najpowszechniej używanych w podologii urządzeń. Nowoczesna, praktyczna i funkcjonalna stanowi nieocenioną wprost pomoc przy wielu różnego rodzaju zabiegach pielęgnacyjnych i leczniczych. W zależności od tego, do czego ma być używana, frezarka może cechować się zróżnicowanymi parametrami, a także łączyć się z różnego typu końcówkami. 

Pedicure podologiczny

Pedicure podologiczny, znany także pod nazwą podstawowego zabiegu podologicznego, to zabieg składający się z kilku najprostszych czynności mających na celu utrzymanie odpowiedniej higieny i estetyki stóp. Na zabieg pedicure’u podologicznego składa się skrócenie płytki paznokciowej i opracowanie wałów okołopaznokciowych, a także opracowanie podeszwy stóp i oczyszczenie jej z ewentualnych hiperkeratoz, czyli wszelkich zgrubień i zrogowaceń skóry. Zabieg kończy się relaksującą, nawilżającą i odżywiającą stopy pielęgnacją. 

Do wielu elementów podstawowego zabiegu podologicznego specjalista podolog używa frezarki wraz z dopasowanymi do niej końcówkami. Aby każdy z nich mógł przebiegać w odpowiedni sposób, należy do jego wykonania dobrać właściwy sprzęt i akcesoria. Jaką więc frezarkę najlepiej wybrać do zabiegu pedicure?

 

Wybór frezarki do pedicure’u – na co zwrócić uwagę?

Niezależnie od tego, czy będzie do frezarka do wykonywania zabiegów pedicure, czy też urządzenie przeznaczone do innych czynności, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej jakość i producenta. Warto bowiem wybierać urządzenia pochodzące od sprawdzonych i zaufanych marek, sprzęty, które wyróżnia wysoka jakość i staranność wykonania. Te istotne cechy przekładają się z kolei na wysoką wydajność i bezpieczeństwo frezarki, bez których trudno wyobrazić sobie godny zaufania sprzęt. 

Bardzo ważne jest także, aby frezarka była sprzętem praktycznym, poręcznym i wygodnym dla pracującego z nią podologa. Używana nierzadko przez kilkadziesiąt minut bez przerwy musi być odpowiednio lekka i dobrze leżeć w dłoni, aby nadmiernie nie obciążać nadgarstków wykonującego zabieg specjalisty. Ponadto dobrze jest również wybierać frezarkę stabilną, nie wpadającą w nadmierne drgania, nawet przy długiej pracy. 

Zarówno dla komfortu swojego, jak i swoich pacjentów, wybierając frezarkę, warto zwrócić również uwagę na poziom jej głośności. Pracująca zbyt głośno frezarka będzie sporą uciążliwością dla obsługującego ją specjalisty, jak i samego pacjenta, który powinien zrelaksować się i wyciszyć podczas zabiegu pielęgnacyjnego. 

Istotne parametry frezarki do pedicure’u

Ważną kwestią, nad którą należy zastanowić się przed wyborem frezarki, jest rodzaj jej pracy. Dostępne na rynku urządzenia możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie:

      • frezarki do pracy na mokro,
      • frezarki do pracy na sucho.

Podobnie jak każdy typ sprzętu, także i oba rodzaje frezarek mają swoje wady i zalety. Obecnie jednak coraz większa liczba specjalistów decyduje się wyłącznie na wybór frezarki do pracy na sucho. Co prawda urządzenia pracujące na mokro, wyposażone w specjalny spray teoretycznie minimalizują ryzyko tarcia czy przegrzania, jednak to frezarka do pracy na sucho jest znacznie praktyczniejsza i prostsza w obsłudze. Urządzenie pracujące na sucho, wyposażone w praktyczny pochłaniacz pozwala na zachowanie najwyższej higieny pracy, co więcej, nie wymaga regularnego oczyszczania i osuszania skóry pacjenta. 

Jaka powinna być idealna frezarka do pedicure?
Jaka powinna być idealna frezarka do pedicure?

Istotnym parametrem frezarki, który dobrze jest sprawdzić przed jej zakupem, jest zakres obrotów. Parametr ten informuje nas o tym, ile obrotów w ciągu minuty jest w stanie wykonać zamocowany na frezarce frez. To z kolei dużo mówi nam o wydajności sprzętu oraz szybkości jego pracy. Na rynku dostępne są urządzenia, których producenci reklamują je wyjątkowym zakresem obrotów, sięgającym nawet do 40 tysięcy na minutę. Wynik ten, mimo iż imponujący, nie jest częstym wyborem specjalistów. Doświadczeni podolodzy znacznie chętniej sięgają po sprzęty, których możliwości sięgają 25-30 tysięcy obrotów na minutę. Frezarki te doskonale sprawdzają się w przypadku pedicure’u, jak i innych zabiegów podologicznych, a dzięki nie tak wywindowanym parametrom odznaczają się one także wyższą trwałością i wytrzymałością. 

Jako że pedicure jest zabiegiem, przy którym powstaje spora ilość pyłu, ważną kwestią w przypadku frezarki do pedicure’u jest także odpowiednia wytrzymałość i wyposażenie w nowoczesny system filtrów. Zarówno ilość filtrów, w które wyposażony jest sprzęt, jak i jakość worka w jego pojemniku mają ogromny wpływ na wytrzymałość i żywotność frezarki. Jeżeli urządzenie wyposażone jest w odpowiednią liczbę wysokiej jakości filtrów, które skutecznie chronią jego silnik przed przegrzaniem, możemy mieć pewność, że posłuży nam ono długo, a jego praca nie pozostawi wiele do życzenia. Nawet w przypadku najlepszej jakości sprzętu warto jednak pamiętać o jego regularnej i umiejętnej konserwacji, która pozwoli dodatkowo przedłużyć jego żywotność. 

Wybór odpowiedniej frezarki do pedicure’u powinien być uzależniony od kilku podstawowych aspektów i kluczowych parametrów. Przede wszystkim jednak należy pamiętać, że powinna ona dobrze służyć pracującemu z nią specjaliście, jak i odwiedzającym jego gabinet pacjentom.